Gen C/cb - barmské ředění...
C = plná barva (dominantní)
cb= barmské ředění (recesivní = musí být dvě, any se projevily)
Barmské ředění - tady je to jednoduché - kočka má buď svoji přirozenou (plnou) barvu určenou geny B či b (černou nebo čokoládovou) případně zesvětlenou geny dd (modrou nebo lilovou) anebo pokud nese dva geny pro barmské ředění, je její barva světlejší jako u barmských koček.
Možnosti :
CC - kočka je černá (nebo čokoládová)= není na ní vidět barmské ředění a kotěti předá vždy C, takže nikdy nebude mít koťata, na kterých by bylo vidět barmské ředění
Ccb - kočka je černá (čokoládová)=není na ní vidět barmské ředění, kotěti předá buď C (pak bude černé) nebo cb, pak záleží na tom, jestli od druhého rodiče zdědí C nebo cb
cbcb - kočka má barmské ředění, svému kotěti ho VŽDY předá - to jak bude kotě vypadat navenek, záleží na tom, co zdědí od druhého rodiče (zda bude cbcb nebo Ccb)
Nejnápadnější projev genů cbcb je u černé barvy, které se v barmském ředění říká seal
Urza Dee(černý) a Salome Dee(seal)
Hezká ukázka rozdílu mezi černou barvou - vlevo a seal - vpravo. Rozeznat je od sebe je snadnější, když máte srovnání a chce to trochu cviku. Černá je vždycky studenější a i tlapičky jsou tmavší, zatímco seal bývá v teplém tónu a polštářky tlapek jsou taky tmavě hnědé. Těmi hlavně se liší od čokolády, která má polštářky v barvě mléčné čokolky - růžovohnědé.